Spotkanie z Michałem Szulimeme - dziennikarzem, podróżnikiem, muzykiem, autor tekstów i kompozytorem

W czwartek 18 maja w Gimnazjum nr 2 w Mławie gościł Michał Szulim - dziennikarz, podróżnik, muzyk, autor tekstów i kompozytor, który z zespołem Plateau nagrał 5 płyt i zagrał ponad 600 koncertów.

Pan Michał zwiedził całą Europę, Azję Południowo-Wschodnią, Madagaskar, Afrykę Północną, Kaukaz, Iran i Bliski Wschód, Amerykę Północną i Karaiby. Swoje podróże opisał w książce „Miejsce za miejscem, czyli podróże małe i duże”.

W czasie spotkania uczniowie poznali „alfabet Madagaskaru” i dowiedzieli się jak żyją mieszkańcy tej wyspy. Z opowieści prowadzącego wyłonił się obraz biednych miast, fatalnych dróg i podróży po nich przepełnionymi, zdezelowanymi samochodami. Uczniowie dowiedzieli się, że ich tamtejsi rówieśnicy rzadko chodzą do szkoły i raczej nie mają szans na zdobycie dobrego wykształcenia. Na wyspie jest duży problem z elektrycznością – w miastach prąd o słabym natężeniu, często jest wyłączany, a w wioskach go po prostu nie ma. Mimo to Madagaskar kojarzy się z jednym z najbardziej egzotycznych i malowniczych zakątków świata. W rezerwatach przyrody żyją unikatowe gatunki zwierząt i roślin, co stanowi wielką atrakcję dla przeciętnego turysty jak i dla zoologów botaników.

Prelekcji podróżnika towarzyszył pokaz multimedialny i uczniowie z uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom obfitującym w zabawne anegdoty.